Невидима Крепост
Невидима Крепост
ЕП 05 • Доброволци реставрират
2
0:00
-45:05

ЕП 05 • Доброволци реставрират

С участието на арх. Кубрат Милев и арх. Тоня Атанасова, ръководители на практиките по програмата European Heritage Volunteers.
2
Transcript

No transcript...

ДОБРОВОЛЧЕСТВОТО ЗА КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО е пътека, по която се срещат младежкият ентусиазъм и необходимостта от работна ръка за опазване на исторически обекти. Една от водещите организации в това направление на европейско ниво е European Heritage Volunteers.

European Heritage Volunteers is the international branch of Open Houses. Open Houses is a non-governmental and non-profit organization working in the fields of heritage protection and heritage education, international exchange and volunteering. Open Houses is registered by German Law under number 150600.

От малкия си офис в живописен Ваймар, Германия (в който едва се събират няколко бюра, а за да се влезе е необходимо да се прескачат купчини с рекламни брошури) European Heritage Volunteers организира над 30 доброволчески практики годишно. Статистиката показва, че за последните 20 години са реализирани успешно над 200 практики (вкл. 2 в България), в които са взели участие над 3000 доброволеца, идващи от над 70 страни!

Практиките са с продължителност от десет работни дни. За всяка практика се сформира група от около 14 доброволеца, като всеки идва от различна страна от три континента. Средната възраст на участниците е 25 години. Всички живеят заедно за периода на практиката и сами се грижат за пазаруването, храненето и поддръжката на мястото за настаняване. Работата е пряко свързана с дейности по опазване на обект на културното наследство и се ръководи от професионални инструктори (вижте раздела Приложение по-надолу, за да добиете представа какво точно вършат доброволците). В практиката се преплитат още и допълнителни обучения, екскурзии и срещи с месните хора.

В този епизод на подкаста Невидима крепост ще Ви срещна с двама архитекти: Кубрат Милев и Тоня Атанасова. Те са инструктори от България на доброволчески практики по програмата European Heritage Volunteers. Обикновено, Кубрат надзирава работа на обекта и дава технически указания, докато Тоня координатора ежеминутните задачи и следи за спазването на програмата.

В разговора ще научите: как протичат тези практики; кой може да участва; какво получават доброволците в замяна на своя безплатен труд (който често пъти е тежък физически труд); какво мотивира организаторите да поканят доброволци вместо обикновени работници; и къде у нас доброволци реставрират.

Абонирайте се за подкаста


Гости в епизода

Кубрат Милев и Тоня Атанасова. / Снимка: личен архив.

Арх.

е от Пловдив и е член на сдружение Мещра. Той е технически ръководител на доброволчески практики в Грузия и Испания. Арх. е от Свиленград и е координатор на практики в Германия, Австрия и Испания. И двамата са млади специалисти в областта на архитектурна реставрация и опазване на културното наследство.


Цитати

Забелязала съм, че човек има нужда да се успокои малко и да си каже, че това наистина е уникално преживяване сред такива хора, които се събират от цял свят, на такова място, което е също уникално само по себе си и на което никога не би избрал да отидеш, защото не е най-известното място, но то има своя чар.

Сега имаме такова разделение между източна Европа и западна Европа, соц блокът и развитите страни, но подобни практики много помагат това да бъде неутрализирано.

Възможността да дойдат хора от други страни за местните хора е по-голям плюс от колкото да дойдат месни майстори. Призмата през която чуждият човек пречупва ценността е различна. Много често се получава, така че обектът е по-ценен за чужденеца, отколкото е ценен за местния човек. За него това е просто поредната съборетина, която няма никаква стойност. Но когато видят интереса от чуждите хора, тогава разбират, че това наистина е ценност. Щом видят, че хора от Америка са дошли, от Южна Африка са дошли, от Азия са дошли, за да го видят това нещо, да работят по него, значи наистина явно е ценно.


Теми

  • Как гостите се впускат в доброволческите практики? [01:20]

  • Описваме един примерен проект [06:45]

  • 🙋‍♂️ Откъде идват доброволците? [13:20]

  • Разнообразието от теми [15:15]

  • Европейското културно наследство ≠ Европейският Съюз [16:40]

  • Какво мотивира доброволците да доброволстват? [17:50]

  • Два начина на кандидатстване за участие [23:13]

  • Какво мотивира организаторите да поканят доброволци? [24:55]

  • Тренировъчни курсове [31:50]

  • Профил на техническите инструктори [34:35]

  • Кои са практиките от България? [38:15]

Записът е направен на 17.12.2022г.


Приложение

Десет примера какво всъщност правят доброволците. Всички снимки са предоставени от European Heritage Volunteers.

Доброволци извършват разкопки на средновековен параклис, разположен в двора на замъкa Марксбург, част от историческия културен пейзаж по долината на река Рейн, Германия.
Доброволци възстановяват зид от външната крепостна стена на средновековния замък Тeматин, Словакия.
Доброволци полагат гореща червена боя, която сами произвеждат по традиционна технология във фермерския музей в Лайтила, Финландия.
Доброволци консолидират мраморни и керамични елементи от олтарната част на антична базилика край с. Оногур, България.
Доброволци поправят покрива на типична руска дървена църква в националния парк Кенозеро, Архангелска област, Русия.
Доброволци заснемат Козичковите къщи, оцелели след големия пожар от 1894г. в Котел, България.
Доброволци сортират и въвеждат в каталог хиляди модели на типичните португалски облицовъчни плочки azulejos в Лисабон, Португалия.
Доброволци реставрират дървени дарохранителници от 17 и 19 век, в манастира Унив, Украйна.
Доброволци почистват барокови стенописи в бенедиктинското абатство в Тинец, Полша.
Доброволци презиждат каменна стена в историческата градина на бароковия дворец Белведер в покрайнините на Ваймар, Германия.
2 Comments
Невидима Крепост
Невидима Крепост
Подкаст за паметници на културата, забележителни места и тяхното опазване.